Który system opłat podatkowych wybrać, kiedy jesteś wynajmującym mieszkanie

Możemy wybrać jeden z trzech kategorii podatku, różnorodnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (współczynnik 8,5 proc.), podatek na zasadach łącznych (przeliczniki progresywne 18 i 32 proc.) oraz podatek liniowy (współczynnik 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób konkretnych, które nie posiadają przedsiębiorstwa.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku musimy podjąć decyzję, który sposób jest dla nas lepszy. Najczęściej jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, niższa stawka. każdej sytuacji trzeba oszacować cenę mieszkania, nie rozlicza się wyłącznie kwota do zapłaty na umowie. Jeżeli liczymy ryczałt, bierzemy pod uwagę przychód, oznacza to otrzymane pieniądze, a w wypadku pozostałych postaci dochód, inaczej przychód pomniejszony o ceny jego uzyskania. Uogólniając, uiszczając podatek od wynajmu na zasadach ogólnych, możemy od niego potrącić wydatki na odnowienie lub nowe meble.
A jeżeli wydaliśmy niemało, czasami kalkuluje się opłacić podatek na zasadach ogólnych.

Jeżeli zaciekawił Cię opisywany artykuł, to wejdź na odnośnik do wpisu (www.iw-tom.pl/), jaki zaprowadzi Cię do przydatnej strony – ona szczegółowo opisuje ten temat.

Odliczyć można też odsetki od zadłużenia hipotecznego. Przy rozliczaniu podatku od wynajmu nie zapomnijmy wziąć pod uwagę podatku od nieruchomości i zużycia nieruchomości, to znaczy tego, że jej wartość osłabia się z upływem lat i odliczamy to od podatku za wynajem (-> zobacz szczegóły na damdom.pl). Kiedy wykorzystujemy podatek od dochodów z najmu w odmianie zryczałtowanej, należy dostarczyć deklarację na druku PIT-28 po skończeniu roku podatkowego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim rodzajem rozliczenia dochodów z wynajmu jest ich rozrachunek łącznie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z najmu zaliczamy tylko komorne, bo stanowi on przyczynienie majątkowe wynajmującego. Natomiast inne wydatki, które ma zobowiązanie płacić dzierżawca (komorne do spółdzielni, należności za media), nie są przychodem. W wypadku stopy podatku od wynajmu wypływającej z prawa o podatku od osób fizycznych, możemy odliczyć wydatki, które ponieśliśmy na to mieszkanie. Może się okazać, że koszty były tak wysokie, że suma podatku będzie niższa niż wedle podatku zryczałtowanego. Stosowny do rozliczenia zysków z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy punktu pobytu podatnika, bez względu na to gdzie znajduje się obiekt wynajmu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*