Różnice w wysokości opłat podatkowych w zależności od wariantu opodatkowania wynajmującego dom

Jeśli dzierżawimy dom, to możemy wybrać najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Przy porozumieniach najmu trudności podatkowych bywa wiele i dotyczą one właściciela lokalu. Głównym jest dobór rodzaju rozliczania z urzędem skarbowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która rozpoczęła pozyskiwać zysk z najmu i wybrała podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stopą 8,5 proc., powinna poinformować o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego adekwatnego dla punktu zamieszkania. Jeśli tego nie zrobi, będzie przymuszona płacić podatek wedle wielkości podatkowej. W celu wybrania ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, starczy przekazać pisemną deklarację, nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy początkowy przychód z najmu. W większej części przypadków opłacania jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. kalkuluje się lepiej aniżeli płacenie podatku wedle skali podatkowej. Kolejną wartością ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, dlatego nie wzmaga kwoty dochodów do opodatkowania stosownie do skali podatkowej.
Dużo artykułów:

Drugą realną postacią płacenia podatku od najmu mieszkania osobistego jest skala podatkowa. Oznacza to płacenie podatku wedle obowiązkowej w danym roku miary, obecnie stawki są dwie (18 i 32 proc.). W wypadku, gdy posiadacz ma znaczne wydatki powiązane z wypożyczeniem mieszkania, wówczas lepiej intratna powinna być dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania będzie zredukowany o koszty, a w efekcie podatek do zapłaty mniejszy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Warto też nadmienić, że jeśli tłumacz norweski jest wynajmowany razem przez parę małżeńską, to wolno wyjątkowo stosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie winny jednak zdobywać dochody z odmiennych źródeł, innymi słowy na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem przedsiębiorstwa, a druga pracuje na umowę o pracę.

Reasumując, wybór odmiany opodatkowania to kwestia indywidualna, aczkolwiek przy aktualnej wysokości stóp, w większości sytuacji bardziej lukratywny powinien być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że dzierżawca nieczęsto ponosi znaczne wydatki, które zdołałby odliczyć od dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*