O jakości w rolnictwie

Coraz częściej mówi się o jakości artykułów spożywczych. Ludzie szukają produktów wysokiej jakości, najlepiej z ekologicznych gospodarstw. Oczywiście, w wielu sklepach ciągle królują średnie produkty, ale są także regały z produktami ekologicznymi.

rolnictwo ekologiczne TÜV Rheinland Polska

Autor: TÜV Rheinland Polska
Źródło: TÜV Rheinland Polska
Czy ekologia się opłaca?Rolnictwo ekologiczne wymaga dużo wysiłku. Na samym początku musimy znaleźć odpowiednie nasiona, zaplanować całą uprawę, sprawdzić których nawozów wolno nam używać itp. Związane jest to z większymi nakładami finansowymi, niż przy standardowych uprawach, gdzie tak naprawdę znaczenie ma tylko to, aby zbiory były obfite. Przy uprawach ekologicznych zwykle plony są mniejsze, jednak lepszej jakości. Ma to także odbicie w cenie zakupu. Produkty ekologiczne kosztują więcej, lecz odbiorcy zdają już sobie sprawę, że płacą za jakość.

Uprawy to nie wszystkoOczywiście dotyczy to nie tylko upraw roślin. Ekologia znajduje swoje miejsce również przy hodowli zwierząt. I to nie tylko sztuk, które sprzedać chcemy na mięso, lecz także na przykład mlecznych krów. Tutaj istotne są pasze, cały proces wypasu w zasadzie. Te same wymagania są co do kur niosek – niezwykle konkretne wymogi należy spełnić, by jaja mogły zostać uznane za ekologiczne.

Istotne normyCzęsto słyszy się w ostatnich czasach o wszelkiego typu normach i certyfikatach dla gospodarstw rolnych. Choćby norma 14001 (wejdź: tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/srodowisko_energia/iso_14001_pl/iso-14001.html) określa sposoby zarządzania gospodarstwem, by zminimalizować negatywne wpływy na naturę. Dobrze jest sprawdzić jak tego rodzaju normę wprowadzić w życie, bo to oczywiście sprawia, że gospodarstwo ma nie tylko prestiż, ale też staje się dobrym partnerem biznesowym

Na początku dobrze jest wdrożyć system zarządzania zintegrowany gospodarstwem. Obecnie to duże udogodnienie, szczególnie dla większych gospodarstw. Gdy chcemy otrzymać certyfikaty, tego typu system upraszcza kontrolowanie wszelkiego rodzaju procedur. Najlepiej wyszukać taki, który będzie prosty w obsłudze i jasno będzie prezentował wszystkie ważne dla nas dane.

Jeśli sądzisz, że ten wpis jest warty uwagi, to kliknij też ten odnośnik – tak samo wartościowe materiały odnajdziesz w najświeższym wpisie (https://mennicapoznanska.com/kategoria/zloto/zlote-monety/)!

Bez problemu możemy znaleźć firmy mające w ofercie takiego rodzaju rozwiązania. Aby gospodarstwo mogło się stać naprawdę europejskim biznesem tego typu wdrożenie jest konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*