W jaki sposób najekonomiczniej rozwiązać problem wolnych przelotów?

Transport drogowy jest dość kosztowny, zakup i obsługa samochodów dużo kosztuje, olej napędowy również do najtańszych nie należy, a podczas jazdy na kierowców oczekuje sporo dodatkowych opłat. Jeżeli się to wszystko zsumuje, to okazuje się, że trzeba się czasami sporo natrudzić, aby na tego typu biznesie nie ponieść straty. Największym problemem spedytorów są powroty bez żadnego ładunku. Zamówiony towar należy dowieźć do miejsca docelowego, które czasami może się znajdować na drugim końcu Europy, i do przebycia będzie kilka tysięcy mil.

załadunek chłodni

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com

Za przewiezienie produktów klient płaci umówioną kwotę, która jednak z reguły nie będzie pokrywać wydatków na powrót samochodu do bazy, i jeśli ciężarówka (pasująca do niej przyczepa ciężarowa) nie ma zagwarantowanego frachtu do przewiezienia w drodze powrotnej, to do takiego zlecenia być może będzie trzeba dołożyć.

Z tego też powodu każdej firmie transportowej zależy na tym, żeby samochód jak najkrócej jeździł pusty, ponieważ wtedy nie będzie on przynosił on żadnych zysków, a co więcej, do takich tras najzwyczajniej się jeszcze dokłada.

Niezwykle przydatne w rozwiązywaniu problemów z wolnymi przebiegami ciężarówek są najróżniejsze wirtualne strony transportowe. Giełdy takie są międzynarodowymi serwisami, do których dostęp mogą mieć klienci z wielu różnych krajów. Dzięki temu możliwość znalezienia zlecenia jest dużo większe, niż gdyby funkcjonowały tylko na jednym rynku. Koncepcja tego typu serwisów jest niezwykle prosta.

Z jednej strony ogłoszenia dają przewoźnicy, którzy będą wracać daną trasą i mogą po drodze coś przewieźć, a druga kategoria to firmy posiadające wolne frachty i szukające kogoś, kto ich produkty dostarczy do docelowego miejsca. Najczęściej oferty dotyczą przejazdów jednokrotnych, ale czasami zdarzają się także oferty dotyczące dłuższej kooperacji.

Ogromną zaletą tego typu portali jest sprawność znajdowania zleceń, sam kontakt pomiędzy zainteresowanymi stronami jest bardzo szybki i przedsiębiorstwo, które przykładowo posiada wolny ładunek do dostarczenia na drugi kraniec Europy w szybki sposób może znaleźć przewoźnika, jaki w dobrej cenie go dostarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*