Budowa nowoczesnych dróg na podmokłych terenach dzięki zagęszczaniu gruntów

Polska w ostatnich latach nadzwyczaj szybko rozwija się, ścigając lepiej wykształcone zachodnie kraje. Szczególnie może być to zauważalne w poszerzaniu infrastruktury drogowej a także kolejowej. Poza tym parę lat temu w Polsce było tylko parę fragmentów autostrad, jakie kanonem doścignęły trasom w państwach zachodnich. Szybko rozpoczęto się modyfikować w chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

budowa dróg

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com
Unia dopomagała nam przez dofinansowania do wielu inwestycji które w tym czasie były prowadzone na terenie kraju. Jak wiemy ogrom inwestycji potrzebowała bardzo wielkich pieniędzy a także masę dłoni do zatrudnienia i bardzo dużo maszyn. A jak takie jezdnie powstają? Otóż najpierw niezbędne jest stworzenie map i wskazanie właściwej linii nowej jezdni.

Opublikowane w powyższym materiale wiadomości są istotnie warte uwagi, jednak kliknij także ten unikalny serwis (http://www.stajniaiskra.pl/) – on na pewno również Cię zaciekawi.

Jednakże nie można tak samemu sobie wytyczyć trasy, a więc na samym początku konieczne jest zrobienie doświadczeń stabilności gruntów pod budowę. W przypadku, gdy parametry nośności gruntu znacznie przekraczają właściwe parametry konieczne jest wybranie nowej trasy albo zagęszczanie gruntów. Owe zagęszczanie stosowane jest, aby w dalszym czasie budowy i w trakcie normalnej eksploatacji zanadto pośpiesznie nie uszkodzić wybudowanej nawierzchni.

inwestycje

Autor: titicat
Źródło: http://www.flickr.com/photos/titicat/3551332279/
Zagęszczanie i wzmacnianie gruntów (więcej ) polega na rozbijaniu oraz obsypywaniu podłoża tak zwanym tłuczniem. Jest to produkt zaistniały poprzez zmieszanie małych kamieni jak i mieszaniny piasku a także cementu. Po wysypaniu na tłucznia konieczne jest jego rozrzucenie oraz ubijanie. Przy budowie dróg przeważnie stosuje się ogromnych i masywnych walców do ubijania podłoża. W ten sposób wzmacnianie gruntu następuje przez nałożenie kilku powłok tłucznia.

W zależności od podstawowych parametrów substratu używa się odpowiednią miarę wyrzucanego surowca zagęszczającego. Żeby dopasować właściwą jego miarę po kolejnej wyrzucanej i utwardzonej warstwie wykonuje się doświadczenia, jakie wyznaczają nośność gruntu. Są to niebywale złożone i trudne badania, dlatego osoba wykonująca oraz parafująca się pod takimi analizami musi posiadać długotrwałe doświadczenie oraz szereg kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*