Miejsca, w których są kopalnie odkrywkowe

Wiele razy mieliśmy okazję słyszeć, że Polska kopalniami stoi. Może kiedyś tak było. Obecnie kopalnie zamykamy. Górnicy stale protestują, bo tracą oni jedyne źródło finansowania własnej rodziny. A sporo osób się krzywi, bo twierdzi, że mogą się przekwalifikować. Jednak Ci ludzie, nie pojmują, że górnicy na kopalni pracują tam z dziada pradziada i tak naprawdę nie dadzą rady się przekwalifikować. A wybycie z kraju i działanie w kopalniach w innych państwach jest dość ryzykowna i często nie jest możliwa.

kopalnia
Ostatnimi czasy kontrowersje dotyczą nie tylko górników pracujących na dole, ale też kopalni odkrywkowych. W wielu krajach taki sposób wydobycia złóż jest stosowany, ale u nas niestety coraz dużo grono osób jest na nie i w tej kwestii zaczynają się protesty okolicznych mieszkańców. Osoby protestujące twierdzą, że odkrywka, sprawdź informacje, zniszczy m.in. okoliczne uprawy. Oczywiście ludzie protestujący mają milion innych powodów dla których tak głośno krzyczą. Ale dobrze pamiętać, że odkrywkowa kopalnia (podziemne maszyny górnicze) to nie jedynie minusy.

Mieszkańcy wielu gmin w naszym państwie uważają, że powstanie kopalni odkrywkowej w ich okolicy doprowadzi do katastrofy ekologicznej. W związku z tym mieszkańcy burzą się. My Polacy przyzwyczailiśmy się, że trzeba organizować protesty w taki tylko sposób nasz głos jest słyszany. Dlatego ludzie z miejscowości Krobia (wspomniana strona) wespół z mieszkańcami okolicznych gmin i nie tylko, stworzyli prawie ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, protestujących przeciw budowie odkrywki Poniec-Krobia-Oczkowice. Ludzie chcą, by zaprzestano rozważań dotyczących tworzenia kopalni odkrywkowych ogółem.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Wiadomo, że teren przy jak i teren samej kopalni odkrywkowej ulegnie totalnemu przeobrażeniu, ale mimo wielu minusów są również zalety inwestycji. Kolejne miejsca pracy i opcja wydobywania cennych surowców. Ale każdy ma swoją opinie i w tej sytuacji nie da się odnaleźć złotego środka. Bez względu na podjętą decyzję będą osoby niezadowolone. Dobrze byłoby zamiast krzyczeć albo zamiast nie konsultować nic ze społeczeństwem przeprowadzić rozmowę publiczną ze zwolennikami i oponentami zrobienia kopalni odkrywkowej. Przez to moglibyśmy przynajmniej przyjrzeć się sytuacji z dwóch stron i wybrać któreś rozwiązanie, można byłoby pojąć, o co w tym chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*