Ciekawostki na temat budownictwa – dzieje kruszywa i jego użycie na rynku.

Piasek od zarania był wykorzystywany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu biednych lepianek czy jako jeden z elementów spajających potężne budynki. Dzisiaj jest stosowany głównie jako kruszywo lub, gdy jest właściwej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako dzieci uczymy się, że piasek to idealny materiał budowlany. W czasie zabawy w piaskownicy dzieci wielokrotnie prześcigają się w budowaniu jak największych budowli (czasami zwykła piaskowa babka już nie starcza, by poskromić rozmach dziecięcej wyobraźni).odwiedź ten link kanał elbląski rejs kanał elbląski rejsWiele z nich zauważa, że wilgotny piasek zapewnia większa trwałość budowli i zabawa nim jest znacznie ciekawsza. Na tą własność piasku zwrócili uwagę również nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a zatem po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

wymieszaniu piasku, wody i cementu uzyskano beton, co w sporej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wynalazcy przełomu wieków przedstawiali pomysły wznoszenia całych budynków, wraz z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwijania się cywilizacji sprzedaż kruszywa bardzo wzrosła, dziś przedsiębiorstwa trudniące się obrotem tego rodzaju zasobami, a w szczególności kruszywa do betonu, zajmują wysokie miejsce w światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: sjenit.com.pl. Niejeden przedsiębiorca dorobił się ogromnych pieniędzy na właściwym sprzedaży piasku. Patrząc na ten proces z zewnątrz jest to rzeczywiście niezwykłe osiągnięcie, gdyż ogromne połacie naszej planety usiane są piaskiem.

Ludzie potrafią je zatem ujarzmić i z sukcesem eksploatować, w skutek czego sprzedaż kruszywa wzrasta, rosną także nasze miasta i wsie. Poza tym piasek cieszy się nie gasnącą popularnością wśród artystów, nie tylko twórców, ale i współczesnych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach. Współcześnie, w okresie wakacyjnym organizowanych jest dużo imprez, typu budowa i rzeźba w piasku, są to co prawda instalacje czasowe, niemniej jednak cieszą oko zwykłego widza. W niektórych państwach sztuka rzeźbienia w piasku może wiązać się także ze sporymi korzyściami finansowymi, czy sporą popularnością.

Wielką sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka pewnego z talent show, która rysowała piaskiem na szkle, opisując w ten sposób dzieje swojego kraju. Jeśli patrzeć na gospodarkę jako na część działalności człowieka wytwarzającej zysk, to można uznać, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i sztuka powodują, że piasek nakręca rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Wejdź tutaj.
Duże inwestycje budowlane nie powstaną współcześnie bez domieszki piasku, kto ma dostęp do tego wartościowego, acz wydawałoby się powszechnego kruszca ma duży wpływ na stabilność rynków. Piasek niejednokrotnie jest lepszą inwestycją niż węgiel czy ropa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*